سوله چیست

شاید برایتان جالب باشد که بدانید پرکاربرد ترین ساختمانهای فولادی پیش ساخته در سرتاسر جهان با سوله ساخته شده اند و در بیش از ۹۰ درصد صنایع ، انبارها ، ورزشگاه ها ، سالن های تولید دام و طیور و … نیز سوله بکار می رود .

معمولا جهت ساخت سالن های صنعتی از مقاطع با مقطع متغیر استفاده می شود که ابعاد و وزن این مقاطع با توجه به کاربری هر واحد صنعتی تغییر می نماید . که مهترین عوامل تعیین کننده در وزن سالنهای صنعتی عبارتند از : منطقه مورد نظر جهت ساخت سوله از جهت میزان سرعت وزش باد و همچنین میزان حداکثر بارش برف ، دهانه سالن ، ارتفاع ستونها و در صورت نیاز جرثقیل سقفی . و بنا به ابعاد دهانه ، ارتفاع و طول و تحمل بار برف و باد منطقه اشکال گوناگونی در موقع طراحی پیدا می کند . مهمترین بحث برای اقتصادی ساختن هر سفارش ، دانستن میزان واقعی ابعاد مذکور و پیش بینی موارد مورد نیاز است . بدیهی است بهترین محاسبات هم بدون رعایت کیفیت جوشکاری ، استفاده از پیچ و مهره های و سایر اتصالات استاندارد ، زنگ زدایی و رنگ آمیزی علمی یا کارگذاری صحیح اجزا ، فاقد کارآیی و استحکام لازم خواهند بود.

اجزاء سوله

قاب اصلی : مجموعه تیرها و ستون ها،تشکیل دهنده قاب اصلی هستند . در ساخت تیرها و ستون ها بر اساس مقاطع ، ورق ها برش و جوش داده می شود در جوش دادن ستون ها، آنها را از پایین به صحنه ستون و از بالا به رفتر متصل می کنند امروز این اتصالات به صورت فلنچی است اما در مواردی مخصوصا برا ی مقاطع لوله ای از جوش استفاده می شود.

وال پست : این اجزا در ابتدا و انتهای سوله قرار میگیرد وبه عنوان ستون های فرعی عمل می کنند وهمچین در اتصال درب های ورودی و خروجی  به عنوان پایه استفاده می کنند.

استرات : این اجزا بیشتر مواقع از مقطع لوله و قوطی ساخته می شوند.برای اتصال دو قاب متوالی در چند نقطه به ظور متقارن جهت انتقال نیرو، تعدیل جابجایی قاب های وسطی در مقابل فشارهای جانبی استفاده می کنند.طول استرات ها ۵ تا ۸ متر است و توسط جوش به تیر و ستون اصلی، توسط  فلنچ ها به قسمت میانی اتصال پیدا می کند.

مهاربند : این اجزا در راستای طولی و در برخی موارد عرضی برای افزایش دادن سختی لوله استفاده می شود که از جنس دوبل نبشی ، دوبل ناودانی ، قوطی و لوله ساخته می شوند.

لاپه : مقطع های محوری هستند که دیوارهای سبک و پوشش سقف را به تیرها و ستون های اصلی متصل می کند. لاپه ها در دو نوع دیواری و سقفی موجود هستند اتصال لاپه ها توسط پیچ به نبشی و در نهایت به قاب اصلی می باشد.

سینه بند : در قسمت هایی که بال زیری تیراصلی تحت فشار به کمک سینه بند، بال  فشاری به لاپه ها متصل شده که این امر برای جلوگیری از کمانش پیچشی جانبی بال تیر اصلی است.

جرثقیل : جرثقیل های پر کاربرد در سوله ها از نوع سقفی می باشد که به صورت عرضی و طولی نصب شده و در تمام سالن قابل حرکت می باشد.

پی : پی ها از کلاف هایی که خاصیت کششی دارند تشکیل شده و ستون های سوله به این پی ها که منفرد هستند،متصل می شوند. 

 طراحی سوله

نقشه های اجرائی و نقشه های جزئیات و اجزا محصول در مورد اسکلت می بایستی در مورد هر پروژه بطور جداگانه تهیه گردد و دستور ساخت صادر شود. بازرسی فنی و کنترل مرغوبیت نیز به عهده نمایندگان طراحی است . طراحی باید توسط افراد و یا شرکت های مشاوره انجام گیرد. نقشه های اجرائی فونداسیون ها نیز توسط طراحان متخصص تهیه و برای اجرای آن تحویل گردند .

طبق استاندارد سازمان برنامه برای شیب تا ۲۰ درصد در ایران میزان بار برف به چهار بخش تقسیم می شود: ۲۵، ۹۰، ۱۵۰ و ۲۰۰ کیلوگرم بر متر مربع که اکثریت سفارشات برای بار برف ۱۵۰ کیلوگرم بر متر مربع فرض شده است . بر اساس استاندارد سازمان برنامه فشار باد در مناطق مختلف ایران تا حدود ۹۲ کیلوگرم بر متر مربع نمایش داده شده است.

انواع سوله

سوله دارای انواع گوناگون می باشد:

سوله تک دهانه به صورت ۸ سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸ یا ۸۸۸۸ سوله دو دهانه به صورت ۸سوله مدورسوله چند ضلعی

ابعاد ظاهری سوله

سالن های سوله می تواند تا دهنه حدود ۶۰ متر تولید شود و معمولا دهنه های سالنهای مورد نیاز از ۱۰ متر تا ۲۵ متر با یک قاب ساده می باشد و متوسط دهنه در صنایع ۲۰ متر وارتفاع معمول ۶ متر می باشد. مشخصات اجزا سوله
اجزا اصلی یک قاب فلزی پیش ساخته عمدتاً عبارتند از :

ستون (column)

رفتر والپست ( (wall post)

پرلین یا (z (purlin)

تیر کرین crane Beem)

میل مهار یا اگراد( agrode )

بولت (Bolt)

بادبندها : سقفی و دورتادور (Brace)

کف ستون (Base plate)

قوطی( Box)

تیر (Beem)

آبچکان تکیه گاه

جرثقیل یا براکت