گزارش بازار فولاد در هفته ۱۸ سال ۲۰۱۹

گزارش بازار فولاد در هفته ۱۸ سال ۲۰۱۹ : اغلب روزهای هفته قبل بازار بیلت سی آی اس در تعطیلات عید پاک و روز جهانی کارگر بود از این رو فعالیت زیادی رویت نشد. قیمت ها نسبتا ثابت مانده ولی روند نزولی قراضه در ترکیه می تواند بازار بیلت را نیز نزولی کند. پیشنهاد قیمت مشخصی در بازار نبود ولی قیمت ها بین ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد. در جنوب شرق آسیا بیلت سی آی اس ۴۶۰ تا ۴۷۰ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود. در ترکیه بیلت وارداتی ۴۳۰ تا ۴۳۵ دلار هر تن سی اف آر بود و اخیرا نزولی بوده است. بیلت در بازار داخلی ترکیه ۴۴۰ تا ۴۵۰ دلار هر تن بود و تقاضا ناچیز، قیمت هم نسبت به هفته قبل تا ۱۰ دلار افت داشت. قیمت پیشنهادی صادراتی ترکیه نیز ۴۳۰ دلار هر تن فوب بود.

در چین بازار بیلت در ثبات نسبی بود و ۵۲۹ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد. بیلت صادراتی نیز ۴۷۸ دلار هر تن فوب و بدون تغیر ماند. با توجه به وضعیت فعلی میزان معاملات در بازار فولاد ساختمانی در چین، حجم معاملات کمتر شده در حالی که ظرفیت تولید بالا مانده است و تقاضا در ماه می احتمالا افت بیشتری خواهد داشت. از این رو تحلیل گران احتمال افت قیمت فولاد را در چین در ماه جاری زیاد می دانند.

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران : قیمت شمش روند صعودی داشت و از ۴۲۰۰۰ ریال به حدود ۴۵۰۰۰ ریال هر کیلو رسید. قیمت آهن اسفنجی در هفته گذشته تا ۱۶۵۰۰ ریال هر کیلو پایه و گندله تا ۸۵۰۰ ریال شنیده شد. عرضه گندله محدود است، شنیده شده قرارداد صادراتی یک محموله درشت گندله در قیمت بسیار جذاب بسته شده که در هفته های آینده تاثیر آن در بازار مشخص خواهد شد این در حالی است که عرضه آهن اسفنجی در حد کافی در بازار دیده می شود. با این حال دو عامل باعث افزایش قیمت شمش شد:

اول: استحکام بازار ارز دوم: تقاضای نوردکاران که از حداقل موجودی انبار پس از عید برخوردار بودند. مساله تعطیلات طولانی عید همراه با مشکلات حمل و نقل ناشی از سیل باعث شد تا نوردکارها به موجودی انبارشان فشار وارد آید عیناً این مطلب در مورد تولیدکنندگان شمش اعم از القائی یا قوسی صادق است بخصوص آنها که از آهن اسفنجی استفاده می کنند به علت باران های فروردین ماه امکان تهیه مواد اولیه را نداشتند. در نتیجه حجم تولید هم پایین آمد. اما فارغ از مساله عرضه مواد اولیه و تولید شمش، افزایش قیمت نهادهای تولید بخصوص برق و گاز در ماه های آینده قیمت تمام شده شمش را بالا خواهد برد. عده ای از دست اندرکاران اعتقاد دارند با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان تب و تاب بازار فروکش خواهد کرد و قیمت ها به ثبات خواهد رسید در حالیکه عده ای دیگر نگران افزایش پایه پولی هستند که معمولاً در خرداد ماه سر باز می کند. در مورد صادرات تحریم ها هنوز تاثیر جدی روی صادرات نشان نداده و اگر در ماه های بعد همین روند ادامه داشته باشد انتظار افزایش قیمت شمش منطقی خواهد بود.

سنگ آهن

هفته گذشته در بازار واردات چین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد از حدود ۹۳ دلار به ۹۴٫۶ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. پایین آمدن موجودی بنادر و رشد تقاضا به بهبود قیمت کمک کرد. عرضه نیز هنوز تحت فشار است. البته با توجه به این که اواخر هفته چینی ها به تعطیلات رسمی روز جهانی کارگر رفتند فعالیت زیادی در بازار دیده نشد. هفته گذشته موسسه اعتبارسنجی فیچ میانگین قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۹ را حدود ۷۵ دلار پیش بینی کرد و اظهار داشت نیمه دوم سال روند نزولی قیمت جدی می شود.

از طرفی بنا بر گزارش یومتال، در بازار سنگ آهن صادراتی ایران قیمت ها نزولی بود و آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۵۸ دلار به ۵۶٫۴ دلار و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۵۶٫۴ دلار به ۵۴٫۸ دلار هر تن فوب کاهش یافت.

قراضه

هفته گذشته متوسط قیمت قراضه سنگین ۲۰-۸۰ وارداتی در ترکیه ۵ دلار افت داشته ۳۰۴ دلار هر تن سی اف آر شد. در کل فعالیت بازار ناچیز بود و خریداران به دنبال تخفیف بیشتر بودند. درخواست های خرید به کمتر از ۳۰۰ دلار هم رسید. قراضه آ۳ روسیه نیز در ترکیه حدود ۲۹۱ دلار هر تن سی اف آر بود که حدود ۲ دلار افت داشت.

قراضه سنگین کلاس ۲ صادراتی ژاپن ۲۸۵ دلار هر تن فوب و نسبتا در ثبات بود. در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده ۳۰۲ دلار هر لانگ تن و در ثبات بود.

مقاطع

هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه ۴۸۰ تا ۴۸۵ دلار هر تن فوب و در رکود بود. با افت ارزش لیر در ترکیهقیمت میلگرد داخلی تا ۹ دلار بالا رفت و تا ۵۶۹ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد چرا که کارخانه ها مواد اولیه خود را اغلب دلاری خریداری می کنند.

در بازار سی آی اس میلگرد صادراتی حمل ژوئن از ۴۶۵ تا ۴۸۰ دلار دو هفته قبل به ۴۶۵ تا ۴۷۵ دلار هر تن فوب رسید. بازار منتظر فعالیت هفته پیش روست تا روند آن روشن تر شود.

آخرین متوسط قیمت میلگرد صادراتی چین حدود ۵۴۰ دلار هر تن فوب ثبت شده که در ثبات بوده ولی خریدار خوبی ندارد .چینی ها باید قیمت ها را پایین تر بیاورند تا بتوانند با محصول ترکیه رقابت کنند.

در بازار داخلی اروپا میلگرد در ۵۲۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار امریکا نیز میلگرد ۱۰ دلار افت داشته ۶۸۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه شد.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع روند صعودی داشت. میانگین قیمت میله گرد از ۴۸۸۷۱ ریال تمام شده روز شنبه به ۵۰۲۲۹ ریال در روز چهارشنبه رسید. متوسط قیمت تیرآهن هم با بهبود اندکی در حد ۲۳۰۰ ریال به ۴۶۲۰۰ ریال رسید. ذوب آهن اصفهان موفق شد سبدهای میله گرد را در تناژهای محدود در متوسط قیمت حدود ۴۱۰۰۰ ریال پایه بفروشد. این سیگنالی به بازار بود که قیمت ها بالا میرود. طبعاً در هفته های آینده با عرضه های وسیع تر باید انتظار حداقل همین قیمت را داشت . بازار امروز بسیار آشفته و در هم به نظر می رسد قیمت سبد میله گرد ذوب آهن ۴۱۰۰۰ ریال پایه است در حالیکه متوسط قیمت شمش فروخته شده در بورس حدود ۴۰۰۰۰ ریال است . در هر حال تا پایان هفته قیمت میله گرد محصول ذوب آهن از مرز ۵۱۰۰۰ ریال هر کیلو تمام شده عبور کرد. یک علت این امر عدم عرضه میله گردهای فروخته شده در بورس در قیمت های پایین اواخر سال قبل است. به نظر می رسد ذوب آهن با محدودیت عرضه سعی در حفظ بازار دارد. امید به افزایش قیمت میله گرد چندان قوی نیست چون زمان کاهش تقاضا و حجم مبادلات در پیش است ضمن آنکه با شروع ماه مبارک رمضان صادرات میله گرد کاهش خواهد یافت و در میانه خرداد می توان چشم انداز بازار مقاطع را روشن تر پیش بینی کرد.

ورق

هفته گذشته قیمت ورق گرم در بازار چین ۷ دلار بالا رفته ۶۰۱ تا ۶۰۳ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار صادرات نیز ورق گرم ۳ دلار رشد داشته ۵۲۹ دلار هر تن فوب شد. البته اغلب روزهای هفته بازار در تعطیلات بود باید دید روزهای آتی روند بازار چین چطور خواهد شد. در کل تقاضا در بازار داخلی چین کم است و موجودی انبارها رو به افزایش می باشد از این رو فولادسازان چینی سعی خواهند نمود با کاهش قیمت تمایل به خرید را در بازار صادرات افزایش دهند. اخیرا در جنوب شرق آسیا ورق گرم چین در ۵۲۵ تا ۵۳۰ دلار هر تن فوب معامله شده است.

در ترکیه آخرین قیمت پیشنهادی کارخانه ها برای ورق گرم در بازار داخلی ۵۱۰ تا ۵۲۰ دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات نسبی بود البته خریدارها در ۵۰۰ دلار درخواست خرید دادند. ورق گرم وارداتی به ترکیه نیز ۴۸۰ تا ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر بود در حالی که دو هفته قبل تا ۲۰ دلار بالاتر بود.

ورق گرم صادراتی سی آی اس تا ۸ دلار افت قیمت هفتگی داشته ۴۷۵ دلار هر تن فوب ثبت شد.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۶۷۰ دلار به ۶۵۲ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم با کمتر از ۱۰ یورو افت ۴۸۳ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر روز شنبه در اصفهان ۶۲۰۰۰ ریال بود که تا آخر هفته به ۶۹۰۰۰ ریال هم رسید. عرضه ها بسیار محدود بود و فروشنده ها محتاط پیشنهاد می دادند. ورق نورد و لوله اهواز روز شنبه ۵۸۰۰۰ ریال هر کیلو معامله میشد ولی تا آخر هفته از ۶۴۰۰۰ ریال عبور کرد در حالیکه به نظر می رسد روند قیمت صعودی باشد چون رقابت روی این کالا محدودتر شده است. میانگین ورق های ۳ تا ۱۵ میلیمتر رول مبارکه از ۶۳۷۰۰ ریال تمام شده هر کیلو به ۶۶۱۱۳ ریال رسید در حالیکه عرضه آنها بسیار محدود بود و فروشنده ها با احتیاط پای معامله می آمدند.

علت این امر سرگشتگی ناشی از سیاست های مبارکه و بورس فلزات است. مبارکه کالاهائی را که در سال قبل در قیمت های پائین فروخته است هنوز به طور کامل وارد بازار نکرده از طرف دیگر قیمت پیشنهادی عرضه اولیه با منطق بازار فاصله دارد علت این امر قیمت گذاری برنامه ایست که از طرف وزارت صمت اعمال می شود. بورس یا وزارت خانه می توانند هر عددی را برای عرضه اولیه تعیین کنند ولی مبارکه تولیدکننده انحصاریست و از طرفی یک بنگاه اقتصادی صرف نیست چرا که مسئولیت هایی در مورد تامین بعضی هزینه ها دارد که الزاماً در ارتباط با فعالیت مبارکه نمی باشند، حال فرض کنید بورس کالا در دو هفته گذشته معاملات مبارکه را باطل نمی کرد چنانچه مبارکه سیاست تامین حداقل عرضه را دنبال کند آنچنان که در طی این سال ها اتفاق افتاده نتیجه اش چه خواهد بود.

تفاوت قیمت ورق گرم در بازار با آخرین قیمت فروخته شده در بورس که باطل شده است حداقل ۱۲ درصد است این تفاوت همیشه وجود خواهد داشت، کمتر نخواهد شد که افزایش هم باید داشته باشد، منطق عرضه کننده انحصاری همین است. ابطال معاملات در بورس حمایت از سیاست محدودیت عرضه توسط مبارکه است و به سرگشتگی بازار کمک می کند.

ورق های اکسین با افزایش قیمت روبرو شد میانگین قیمت ضخامت های ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر از ۶۰۱۸۸ ریال به ۶۲۴۶۳ ریال افزایش یافت. علت این افزایش قیمت کنترل عرضه از طرف این کارخانه است ضمن آنکه در اواسط هفته کارخانه اکسین هزینه تولید را به شدت بالا برد این افزایش قیمت در هفته های آینده در بازار منعکس می گردد. شنیده شده که اکسین سفارشات خوبی روی ورق های غیر ساختمانی دارد که طبعاً تولید محصول ساختمانی را کاهش خواهد داد . کارخانه کاویان از هفته گذشته در بازار ظاهر شد و ضخامت ۱۵ تا ۲۵ میلیمتر را عرضه کرد بعضی از شنیده ها حاکی است که چند نفر اسپانسر کارخانه شده اند و همین امر به افزایش تولید این کارخانه کمک خواهد کرد.

ورق سرد ضخامت ۴۰/۰ تا ۵/۲ میلیمتر روز شنبه ۷۶۵۵۰ ریال به طور متوسط معامله می شد ولی از همان روز افزایش قیمت شروع شد با اتفاقاتی که در بورس افتاد بازار مطمئن شد که مبارکه قصد عقب نشستن از قیمت را ندارد و به همین دلیل عرضه افزایش نخواهد یافت. به همین دلیل شیب افزایش قیمت تندتر شد تا چهارشنبه که از ۸۰۵۰۰ ریال عبور کرد بسیاری از ضخامت ها در بازار نایاب است و عرضه آنها هم محدود می باشد.

ورق گالوانیزه هم به دنبال ورق گرم و سرد روند صعودی داشت ضمن آنکه هنوز بازار این کالا گرم نشده است.

گزارش بازار فولاد و آهن منبع : اصفهان آهن