دلیل کاهش صادرات فولاد چه بود

عضو هیات مدیره انجمن فولاد گفت : تحریم ها به عنوان یک عامل خارجی، علاوه بر کاهش صادرات ایران باعث شده برخی خریداران تلاش کنند اجناس را ارزان تر از قیمت واقعی آن تهیه کنند.

 عضو هیات مدیره انجمن فولاد، رفع مشکلات صادرات محصولات غیرنفتی و بازنگری در قوانین مربوط به عرضه محصولات در بورس را به عنوان مواردی که وزارت صمت در دوره جدید باید به آنها رسیدگی کند، برشمرد.

سیدرضا شهرستانی اظهار کرد: با توجه به کاهش فروش نفت در اثر اعمال تحریم های آمریکا، یکی از راهکارهای جبران این وضعیت، توسعه صادرات محصولات جایگزین نفت است.

وی با اشاره به این که تولید سالانه فولاد، امسال به ۲۵ میلیون تن خواهد رسید، تصریح کرد: مصرف فولاد در سال گذشته حدود ۱۵ میلیون تن بود اما پیش بینی ها نشان می دهد که با توجه به بی ثباتی بازار و بالا رفتن هزینه های تولید، امسال میزان مصرف نهایتا ۱۳.۵ میلیون تن خواهد بود؛ بنابراین مشکل اساسی بخش فولاد، برنامه ریزی برای صادرات مازاد بر مصرف این محصول است.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد مشکلات صادرات را ناشی از دو عامل خارجی و داخلی دانسته و گفت: تحریم ها به عنوان یک عامل خارجی، علاوه بر کاهش صادرات ایران باعث شده برخی خریداران تلاش کنند اجناس را ارزان تر از قیمت واقعی آن تهیه کنند. شهرستانی افزود: افزایش نرخ ارز نیز به عنوان یک عامل داخلی باعث شده قیمت فولاد بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کند که این عامل نیز اثر منفی بر صادرات داشته است.

وی با بیان این که سیاست هایی که با هدف کنترل قیمت ها وضع شده باعث محدود شدن صادرات شده است، اظهار کرد: برای مثال در برخی موارد، قیمت ارزی که صادرکنندگان باید طبق تعهدات به سامانه نیما برگردانند از قیمت فروش شمش صادر شده، بیشتر است و صادرکنندگان باید مقدار باقیمانده را از جیب بپردازند.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد پیمان سپاری ارزی را نیز از دیگر عوامل کاهش صادرات عنوان کرد؛ چرا که اجرای این قانون باعث شده خیلی از صادرکنندگان صادرات خود را به کشورهای همسایه همچون عراق و افعانستان متوقف کنند. وی با بیان لزوم بازنگری در نحوه فروش محصولات معدنی در بورس، گفت : الزام عرضه در بورس برای محصولاتی که میزان تولید آن ها از مصرف شان بیشتر است درست نیست و عرضه و تقاضا باید تعیین کننده بازار باشد.

منبع : فولاد ۲۴