بازار قوطی و پروفیل


آنچه که از بازار قوطی و پروفیل تا این لحظه شنیده شده و با اطمینان میتوان گزارش داد؛ اکثریت اعلامی ها در بازار امروز در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلیمتر قطعا در بازه قیمتی ۶۰۰۰ تا نهایتا ۶۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو توام با مالیات ارزش افزوده بوده است؛ اما موضوعی که هست چند روزی است که به واسطه بهبود احتمالی عرضه ورق از مبادی متفرقه؛ روند نزولی بر این بازار مستولی شده که امروز بنظر میرسد برخی از مبادی در تلاشند تا ترمز این روند را با یک پالس افزایشی بکشند؛ لذا استنتاج ما از روند امروز بازار این حوزه علیرغم دیده شدن رفتارهای متفاوت؛ در کل حاکم بودن یک ثبات کلی است؛ در این میان تقاضای داخلی هم همچنان همانطوری هست که از قبل بوده : ضعیف و نه چندان اغوا کننده برای اکثریت فعالان بازار .‌.

هشدار برای ارزان‌فروشی فولاد

? ارزان‌فروشی فولاد در بازار داخل عامل سوءاستفاده خریداران خارجی شده و فروش صادراتی با نرخ‌های پایین، سطح درآمد صادراتی کشور را با کاهش قابل‌توجهی مواجه کرده است.

?بهادر احرامیان، مدیرعامل فولاد یزد و نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: مازاد تولید فولاد در بازار داخلی، سبب ارزان‌فروشی این کالاها شده است. وی افزود: دولت برای تنظیم بازار داخل موانعی را در صادرات و قیمت‌گذاری محصولات فولادی اعمال کرده و مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان به‌وجود آورده است.

?درحالی‌که هزینه‌های تولید فولاد بسیار بالا است و قیمت‌گذاری دستوری به هیچ عنوان جوابگوی هزینه‌ها نیست، اگر کالایی کمتر از قیمت تمام‌شده خود به فروش رود قطعا تولیدکننده و مصرف کننده را با ضرر مواجه خواهد کرد. احرامیان خاطرنشان کرد: ارزان‌فروشی فولاد در بازار داخل عامل سوءاستفاده خریداران خارجی نیز شده و فروش صادراتی با نرخ‌های پایین، سطح درآمد صادراتی کشور را نیز با کاهش قابل‌توجهی مواجه کرده است.

منبع : فولاد ۲۴